Przeskocz do treści

Ludzie tej Ziemi

Czerwiec 12, 2008

Taa, od czego by tu zacząć?
Od lat trzydziestych XX wieku. Jak juz pisałam, te tereny nie były „nasze”. W latach trzydziestych były tu duże poligony wojsk niemieckich. Ale, gdzie poligony, tam trzeba i zaplecze. Tak więc wybudowano szereg wsi – domy wraz budynkami gospodarczymi, ze studniami, szkołami, leśniczówkami i wszystkim, co potrzeba. Domy budowane w sposób właściwie jednakowy (w obrębie danej wioski), ale nie typowo „ulicówki”, są rozrzucone, każde gospodarstwo „panowało” nad swoim kawałkiem (duużym) ziemi. Oprócz tego, było tu sporo dużych majątków ziemskich, należących do potomków rodów pruskich. Do tych nowych wsi wprowadzali się ludzie na bardzo dogodnych warunkach. I tak trwało do czasu pierwszych represji, jeszcze przed nadejściem frontu. A chodzi o zamach na Adolfa. W odwecie władze hitlerowskie mocno wybiły inteligencję na tych terenach i już wtedy dokonało się sporo zniszczeń. A później nadchodził front i ludność, spakowawszy, co można było, tłumnie szła w kieunku Królewca, wierząc, że uda im się ujść drogą morską, co nie było już wykonalne. Wrócili. I znowu się wynosili, tym razem prawie bez niczego, jak stali. Zostały puste domy, bez gospodarzy, za to z całym dobytkiem.
Idealne miejsce na szaber…
Natępny etap to „umacnianie władzy”. Potomkowie „umacniaczy” do dziś tkwią na tym terenie i tworzą baardzo silną grupę, która trzyma w swoich rękach, to, co daje zyski.
Zasiedlenia: pierwszymi byli mieszkańcy wsi pacyfikowanych w Akcji Wisła. Przywożono tu staruszków, kobiety i dzieci. Mężczyźni – przeważnie pozostali w lasach, w pobliżu swoich wsi na Ukrainie, lub siedzieli w obozach i więzieniach.
Wyrzucano transport w jakiejś wsi i mówiono – tu!
A co oni robili? Zamiast zasiedlać wieś, zasiedlali 1 dom. Ze strachu przed nową władzą i ze strachu, że jak wrócą chłopy, to pozabijają „za bratanie się” z komunistami.
Do tego dołożono „dobrowolnych” osadników z centralnej Polski, a im w uznaniu dano niemieckich niewolników (to znaczy, tych Niemców, którzy nie mogli już uciec, nie mieli siły), jako siłę pociągową.
Do dziś, w niektórych obejściach, mówią: o tam, pod płotem, to jest zakopany, ten i ten.
Jedyny postęp, że czasami, ostatnimi czasy, ktoś na Zaduszki zapali tam świeczkę.
Następni osiedleńcy: polscy Litwini.
Oni dostali możliwość przeniesienia się do Polski w końcu lat czterdziestych, a później, po 56-stym roku. Tam – zostawili dobytek, gospodarstwa, tu – osiedlono ich w splądrowanych domach, gdzie musieli zaczynać „od zera”. Ale ta grupa radziła sobie najlepiej, byli i są bardziej otwarci.

Skutek tych działań: są w pobliżu wsie, dość duże, w których blisko połowa mieszkańców nosi nazwisko A, a druga, grupa nosi nazwisko B. W każdej z tych grup panuje swoista moda na posiadanie wielu dzieci…

Reklamy
No comments yet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: